صحاف چه کسی است؟

صحاف چه کسی است؟

صحافان به ده گروه تقسیم می شوند:

سری ساز های کتاب ، کارتن ساز ها ، آلبوم ساز ها ، پلاستیک ساز ها(سازندگان جلد پلاستیکی ) ، جعبه مقوایی ساز ها ، دفتر ساز ها ، پاکت ساز ها ، یادداشت ها و سری ساز ها همگی زیر مجموعه صنف صحافان به شمار می آیند.

صحاف کسی است که کار ساخت یا تعمیر جلد کتاب و یا تولید جعبه ، پاکت ، سررسید و غیره را انجام میدهد کتاب ها می تواند تک جلدی باشد مث کتاب های قدیمی یا پایان نامه های ارشد و دکتری و کارشناسی یا تعداد شمار بالاتر برای چاپ کتاب های سفارشی مانند کتاب های درسی

ویژگی های صحاف

صبور و با حوصله است: صحاف باید صبور باشد و کار صحافی را از ابتدای کار نا انتها به بهترین نحو انجام دهد چون ممکن است در حین انجام کارش مشکلاتی مانند خوب نچسبیدن جلد یا کثیف شدن آن اتفاق بیفتد

تمیز و با دقت است : کار صحافی کاری دقیق و تمیز است مخصوصا زمانی که قرار است یک کتاب قدیمی و با ارزش صحافی شود.

به کار خود علاقه مند است: عده ای از صحافان معتقدند بدون داشتن عشق و علاقه به کتاب کار صحافی این کار با گذشت زمان یکنواخت و خسته کننده می شود و مشکلات باعث می شود که افراد خیلی زود از این جرگه خارج شوند.

چطور صحاف شویم؟

برای ورود به این شغل باید تحصیلات در سطح دیپلم داشته باشید ولی اگر به این شغل علاقه داشته باشید می توانید به عنوان شاگرد نزد یک صحاف با تجربه زیاد کار کنید وفنون آن را یاد بگیرید ولی اگر بخواهید به صورت مستقل در این زمینه فعالیت کنید باید حتما توسط اتحادیه صحافان منطقه و شهر خود تایید شوید پس لازم است یکی از قدیمی های این صنف شمارا تایید کند و دیگر کارشناسان از شما سوالات تخصصی این شغل می پرسند و پس از تایید این کارشناسان اگر محیط کار شما مورد تایید بازرسان این سازمان قرار بگیرد می توانید در این شغل فعالت کنید.

پیشرفت شغلی صحافی

این شغل از جمله شغل های مهارتی می باشد که تجربه در آن بسیار مهم است پس اگر تجربه زیادی بدست آورید و شمارا قبول داشته باشند و کار را در سروفت و با کیفیت تحویل دهید حتما در آن پیشرفت می کنید

فضای شغلی صحافی

محیط کار صحافی محلی سر پوشیده مانند کارگاه ، سوله یا شرکت می باشد. همان طور که گفته شد ، در صحافی ده رسته وجود دارد که بر اساس قوانین صنف صحافان برای آن ها فضای کاری متفاوتی در نظر گرفته شده است ؛ مانند متراژ مناسب برای کار با دستگاه ها ، تهویه ، نور مناسب و مرطوب نبودن . فضای کار صحافان به تعداد چگونگی کار دستگاه های آن نیز وابسته است . صحافان معمولا با چاپ خانه ها، فروشندگان مواد اولیه و توزیع کنندگان در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های صحاف

وظایف صحاف بر اساس رشته ای که در آن کار می کند متفاوت است . بخشی از کار صحافی با دستگاه انجام می شود و بخش زیادی از آن نیز به مهارت و هنر دست صحاف بستگی دارد . وظایف آن عبارت اند از:

  • گرفتن سفارش کار
  • تهیه مواد اولیه و خام
  • کار با دستگاه های صحافی و در صورت نیاز بر طرف کردن اشکالات کار
  • ساخت جلد و چاپ روی آن
  • جلد گذاری
  • تحویل کار و فروختن اجناس به مغازه داران و توزیع کنندگان .

فواید شغلی صحافی

صحافان به حفظ کتاب های تاریخی و قدیمی کمک بزرگی می کنند . برخی از آنان به دلیل تجریه فراوان ، جذب کتابخانه های بزرگ و مراکز تاریخی می شوند و وظیفه مهم نگه داری و تعمیر آثار ارزشمند ملی بر عهد آن ها قرار می گیرد. این کار به دلیل هنری بودن ، تنوع زیادی دارد.

محدودیت های شغل صحافی

در حال حاضر بسیاری از صحافان از تداخل کاری صحافان و چابخانه داران شکایت دارند و معتقدند چاپخانه دار ها با خرید دستگاه های خودکار ، وظایف صحافان را انجام می دهند و این موضوع باعث ورشکستگی بسیاری از صحافان شده است . از طرف دیگر ، کمبود مواد اولیه و بالا رفتن قیمت آن ها باعث می شود که هزینه های تمام شده صحافی با در آمد ناشی از آن هم خوانی تداشته باشد . در کل ، بهتر است قبل وارد شدن به این حوزه اطلاعات بیشتری از www.dabi.ir اتحادیه صحافان کسب کنید.

اهمیت شغلی صحافی

شاید به نظر برسد که با حذف شغل صحافی در زندگی مردم اتفاقی نمی افتند ولی با توجه به اینکه امروزه بحث حفظ منابع طبیعی اهمیت زیادی دارد و ماده اصلی کاغذ از درختان تامین می شود ، باید برای حفظ و نگهداری کتاب ها و دفاتر اقداماتی صورت گیرد که یکی از اقدامات صحافی آن هاست . حفظ کتاب های قدیمی نیز بسیار همه است و این موضوع لزوم وجود این شغل را می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *