نکات سفارش سررسید یا سالنامه

در این مقاله قصد داریم در مورد صفر تا صد سفارش و خرید سررسید و سالنامه نکاتی را به شما ارائه دهیم.

چندی پیش توضیحات لازمه در صفحه محصولات سررسید به شما به صورت جامع داده شده است.

!!! اگر نیاز دارید در مورد انواع قطع سالنامه بیشتر بدانید کلیک کنید!

سالنامه هر ساله توسط تولیدکنندگان این کسب و کار تولید می شود. اطلاعات تقویم رومیزی 1400 و انواع دیگر همه ساله توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران استخراج و تنظیم می شود.

سررسید یا سالنامه یکی از مهمترین تبلیغات در روز ها آخرین سال می باشد.زیرا بیشترین تقاضا را خواهد داشت علت این تقاضا کنجکاوی مردم از مناسبت ها و رویداد های سال آینده است.

سالنامه ها وابسته به دخواست مصرف کنندگان در اندازه ها مختلفی تولید می شوند. در واقع به صورت تخصصی به این تغییر اندازه در سررسید ها ، انواع قطع سررسید گفته میشه.این قطعات معیار انتخاب سفارش دهندگان این محصولات می باشند در واقع قطع سررسید ها می توانند تاثیرگذاری تبلیغات را بر روی مصرف کننده بیشتر نمایند. ما در مورد قطعات سالنامه پیشتر توضیحاتی در مطلب زیر قرار داده ایم.

!!! اگر نیاز دارید در مورد انواع قطع سالنامه بیشتر بدانید کلیک کنید!

انواع صحافی به صورت کلی

این محصولات بجز قطعات مختلف دارای جلد های مختلفی نیز هستند که آنها را در انتخاب گسترده تر می کند اما تنها جلد سالنامه و قطع سالنامه جیز دسته بندی ها زیرین این محصول نیست در واقع تمام این قطع سررسید ها از نظر صحافی نیز جداگانه هستند.دوخت تمام اتوماتیک: این نوع صحافی برای جلدهای نرم کتاب مناسب است؛ می توان محتوای چاپ شده کتاب را به راحتی به جلد کتاب منگنه کرد. در روش دوخت کتاب، می توان از جلدهای طراحی شده و تمام رنگی، با کاغذهای بسیار نرم و حاشیه دار استفاده کرد.

صحافی کامل: این نوع صحافی، رایج ترین روش صحافی کتاب است و باعث استحکام بالای محصول چاپی می شود. صحافی کامل کتاب برای انواع کتاب های پرفروش، کتاب های چاپ شده در تعداد پایین، انواع کاتالوگ های تبلیغاتی و سایر محصولات مناسب است.

صحافی سیمی (فنری کردن): در این نوع صحافی، حلقه های سیمی از میان سوراخ های پانچ شده عبور داده می شوند. صحافی سیمی این امکان را ایجاد می کند که بتوان صفحات کتاب را به طور کامل باز کرد. صحافی سیمی برای کتابچه های آشپزی، تهیه گزارشات، دستورالعمل های حرفه ای، اطلس ها، راهنمای مسافرت و بسیاری از محصولات چاپی دیگر مناسب هستند.

دوخت حلقه‌اي: در اين روش براي نسبت فلزي از يك سيم فلزي استفاده مي‌شود و حلقه‌اي به وجود مي‌آورد كه وارد عطف مي‌شود. در اين روش مي‌توانيم دسته‌اي را در يك كلاسور حلقه‌اي جاي دهيم.

 

دوخت لبه‌اي: در اين روش دسته‌اي از فرم تا شده را از يك قسمت عطف به اندازه “۴/۱ به موازات حاشيه خارجي منگنه مي‌كنيم. وقتي آن را باز كنيم كاغذها به صورت صاف نمي‌مانند اما روش صحافي ارزان و بادوامي است.

دوخت عطف با مفتول: در اين روش دندانه‌هاي فلزي از داخل متصل وارد سوراخ‌هاي از پيش ايجاد شده روي حاشيه شده و سپس چفت مي‌شوند تا يك حلقه كامل به وجود آيد. وقتي آن را باز كنيد حالت مسطح داشته و طرح‌هاي جليپايي روي صفحات رو به رو در يک رديف خواهند بود.

 مارپيچ فلزي يا پلاستيكي: در اين روش يك مارپيچ فلزي يا پلاستيكي روكش‌دار دور حفره‌هاي از پيش ايجاد شده و در حاشيه مي‌پيچد. وقتي كتاب را باز كنيد صاف و مسطح است اما با اينحال طرح‌هاي چليپايي روي صفحات رو به رو در يك خط نخواهند بود.

شانه پلاستيكي: روي كاغذ و در قسمت حاشيه اتصال سوراخ‌هايي پانج مي‌شود كه با عطف پلاستيكي دانه‌دار مطابقت دارد. اين روش ارزان‌تر است اما دوام و روش‌هاي ديگر را ندارد، با اين حال چاپ روي عطف شانه نيز امكان پذير است.

صحافي كامل: يك روش صحافي متداول كه براي گزارشات سالانه، كتاب‌ها و كاتالوگ‌هاي بزرگ به كار مي‌رود. قسمت عطف داخلي دسته فرم تا شده چسبكاري شده و سپس به عطف جلد چسبانده مي‌شود تا سطحي يك دست به وجود آيد. صحافي كامل به حداقل ضخامت “۶/۱ و در صورت چاپي بدل عطف “۸/۱ نياز دارد.

صحافي lay-flatاين روش به صحافي كامل شباهت دارد كه با چسب اضافي ميان صفحات و جلد مسطح‌تر خواهد شد. در صورتي‌كه لازم باشد بدون استفاده از دست‌ها كتاب بخوانيد يا زماني‌كه اندازه عطف براي ساير روش‌ها مناسب نباشد، lay-flat اين كار را انجام مي‌دهد.

صحافي جلد: اين روش بيشترين دوام را نسبت به ساير موارد دارد. فرم‌هاي تا شده به صورت دوخته شده يا چسب‌دار كنار يكديگر قرار گرفته و سپس به يك جلد محكم وصل مي‌شوند. معمولاً به اين روش صحافي كتاب مي‌گويند و نسبت به ساير روش‌ها گران‌تر است.

صحافي دوختي: در اين روش كاغذهاي تا شده با نخ و در قسمت وسط عطف به يكديگر دوخته مي‌شوند. صحافي دوختي علاوه بر كاربرد در صحافي جلد براي كتاب‌هاي soft-cover يا self-cover به كار مي‌رود. اين روش اغلب براي كتاب كودكان يا مورادي به كار مي‌رود كه به دوام و ماندگاري نياز است. همچنين مي‌توان دسته كاغذ را به كنار كتاب دوخت.

اما صحافی سررسید ها با کمی شباهت به کتاب ها متفاوت است ما در مقاله ای جامع و کامل صحافی سررسید ها توضیح داده ایم.

!!! اگر مایل هستید در مورد صحافی سالنامه نیز اطلاعاتی تخصصی داشته باشید کلیک کنید!

اجزاء تشکیل دهنده ی یک سررسید

سررسید ها به صورت کلی دارای چند بخش می باشند :

 • آستر بدرقه
 • عطف سررسید
 • بخش صحافی و دوخت
 • لت گلاسه
 • فرمت و تاریخ

آستر بدرقه چیست ؟

آستر بدرقه اصطلاحا به کاغذی گفته می شود که جلد را به صفحات داخلی سررسید متصل می کند. هر سررسید دارای دو آستر بدرقه است که یکی در ابتدا و دیگری در انتهای آن قرار می گیرد. آستر بدرقه به دو دلیل دارای اهمیت بالایی است. علت اول، نقش آستر بدرقه در کیفیت سررسید تولید شده است و علت دوم ، نقش آن در زیبایی سررسید می باشد.

انواع آستر بدرقه سررسید

کاغذ تحریر

یکی از رایج ترین آستر بدرقه کاغذ تحریر است البته از نوع ضخیم و با گرماژ بسیار بالا منظور گراماژ یعنی باید گرم کاغذ تحریر آستر بدرقه بین 100 الی 120 گرم باشد. این نوع کاغذ می تواند به صورت سفید یا رنگی و یا چاپ اختصاصی برای سفارش دهنده باشد. همینطور برای زیبا سازی سررسدی می تواند آن را بر روی سررسید امباس کرد.

کاغذ گلاسه

نوعی دیگر از آستر بدرقه استفاده از کاغذ گلاسه با گرماژ 100 الی 150 گرم می باشد در این حالب میتوان طرح سفارش شده را به صورت چاپی بر روی آستر بدرقه به صورت چهار رنگ چاپ نمود. این طرح توسط سفارش دهنده وابسته به سلیقه و یا کسب کار وی انتخاب می شود. پیشنهاد سالنامه پاسارگاد طرح لوگو به صورت کلی  و تکرار شونده بر روی آستر می باشد که یکی از متداول ترین روش هاست.

کاغذ فانتزی (خارجی)

اما نوعی دیگر از آستر بدرفه کاغذ فانتزی است که خود به صورت چاپ شده یا با طرح  و رنگ خاص و حتی بافت خود است و کاملا مقاوم است.  این کاغذ ها در ایارن تولید نمی شوند و به صورت وارداتای از کشور های اروپایی به ایران می آیند که همین امر قیمت آنها را به مراتب بالا می برد.  باید توجه داشته که از این نوع آستر در سررسید های سیمی یا کلاسوری استفاده می شود.

عطف سررسید

عطف سالنامه همان پشت و نگهدارنده تمامی داخله سالنامه است که به صورت دوخت و چسب بهم پیوسته شده اند.

فرمت و تاریخ در سررسید

به طور کلی در سالنامه ها چند نوع فرمت و تاریخ وجود دارند :

 • روز شمار
 • روز شمار ، پنجشنبه و جمعه باهم
 • دوروز شمار
 • هفته شمار
 • هفته در دو صفحه
 • ماه شمار
 • یک ماه در دو صفحه
 • معرفی سال
 • تعطیلات رسمی سال در یک نگاه
 • سال در یک نگاه
 • کاغذ یادداشت
 • دفترچه تلفن

فرمت روز شمار:

در این نوع از سررسید ، هر روز از هفته در یک صفحه نمایش داده می شود. در این نوع طراحی، فضای یادداشت بسیار زیادی برای یادداشت در هر روز وجود دارد. لذا این نوع سررسید برای یادداشت مسائل روزانه بسیار کاربرد دارد. البته به این نکته توجه داشته باشید که سررسید روزشمار به لحاظ تعداد کاغذ حجیم بوده و ممکن است حمل آن توسط کاربر دشوار باشد. به این نوع سررسید، روزشمار ” پنجشنبه و جمعه جدا ” نیز گفته می شود.

فرمت روز شماره پنجشنبه و جمعه باهم

از آنجا که برای بسیاری از کاربران، روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی شود، لذا یادداشت چندانی نیز در این دو روز صورت نمی گیرد. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان، سررسید روزشمار خود را بصورت ” پنجشنبه و جمعه با هم ” تولید می کنند. با این روش، علاوه بر حفظ کاربرد، سالنامه خروجی به لحاظ حجم کاغذ سبکتر بوده و به دلیل مصرف کاغذ کمتر کمی ارزانتر خواهد بود.

سررسید دو روز شمار :

در این نوع از طراحی، هر صفحه حاوی دو روز از هفته است. لذا هر هفته در سه صفحه گنجانده می شود. توجه داشته باشید که چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در یک صفحه قرار می گیرد. حجم این نوع از سرررسید نسبت به سررسید روز شمار کمتر است. در عین حال برای هر روز  به اندازه نیمی از صفحه جای یادداشت وجود دارد.

سررسید هفته شمار :

در این نوع سررسید ، هر هفته در یک صفحه چاپ می شود. حجم سررسید طراحی شده به این روش کم و جای یادداشت آن نیز در عین حال کم است.
سررسید هفته در دو صفحه :
در این نوع از طراحی، هر هفته به دو بخش 3 روز و 4 روزه تقسیم شده و در دو صفحه روبروی هم قرار می گیرد.

سررسید ماه شمار :

در این نوع از سررسید ، هر ماه در یک صفحه چاپ می شود. این نوع از سررسید به لحاظ یادداشت نویسی کاربرد چندانی ندارد. اما مزیت این نوع سررسید این است که با یک نگاه کل ماه را مرور نمود.
یک ماه در دو صفحه - نکات سفارش سررسید یا سالنامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *