سررسید چیست؟

سررسید چیست؟

سررسید کتاب یا جدولی است حاوی یک تقویم از یک سال ، همراه با اطلاعاتی که به صورت پیوست در ابتدا یا انتهای سررسید قرار میگیرد. به عبارت دیگر سررسید یا سالنامه همان دفترچه یادداشت روزانه است با این تفاوت که صفحات آن تاریخ دار است .سالنامه می‌تواند شامل فهرست مناسبت‌هایی باشد که بنا به تصمیماتی اتخاذ شده‌اند تا یاد و خاطره و حوادث، اتفاقات یا انسان‌های نام‌آور را زنده نگه‌دارند در واقع در سررسید به حقایق مختلف در مورد دستاوردهای گذشته و حال اشاره شده است و میتواند یک ابزار برنامه ریزی برای آینده باشد. سالنامه ها هر سال توسط سازمان های مختلف چاپ می شوند. مراکز چاپ سررسید سعی می کنند اطلاعات مفید، کمیاب و یا سرگرم کننده ای را برای کاربرد بیشتر در سررسید ها قرار دهند. سالنامه‌ ممکن است موضوعات مختلفی از جمله اقتصادی، سیاسی یا اجتماعی و غیره را پوشش دهد و یا تنها به یک موضوع  خاص بپردازد. مانند سررسید حافظ که شامل اشعار یا فال حافظ می باشد. طی چند سال اخیر ، سررسید ها با عناوین مختلفی به چاپ رسیده اند که از آن جمله می توان سررسید های مهندسی ، سررسید شهریار ، سررسید پزشکی را نام برد .سررسید را می توان بر اساس عمومی یا اختصاصی بودن آن، اطلاعات صفحات داخلی ، نوع جلد ، نوع صحافی و حتی سایز سررسید طبقه بندی کرد .

از لحاظ محتوایی سررسید دارای ۳ بخش است :
مقدمه : میتواند شامل تصاویری از نوروز و یا … باشد و همچنین صفحه ای به نام دارنده سالنامه میباشد .
صفحات داخلی سررسید : که در واقع همان صفحات یادداشت روزانه تاریخ دار میباشد . البته خود صفحات داخلی معمولاً به ۴ مدل مختلف تقسیم بندی میشوند که در ادامه توضیحاتی در این مورد خواهیم داد .
بخش پایانی : این بخش معمولاً شامل صفحاتی است که در آن میتوان اطلاعات مهندسی و یا برگه هایی برای یادداشت تلفن و یا برای مشاهده تلفن های ضروری مانند آتش نشانی ، اورژانس و غیره را یافت

از لحاظ جنس جلد میتوان به بخش های زیر تقسیم کرد:

جلد سلفون (جلد سخت ): طرح مورد نظر روی گلاسه با گرماژ مناسب چاپ میشود که با روکش سلفون استحکام آن چند برابر می شود.

جلد چرم : سررسید هایی ک در جلد آن از چرم های مصنوعی استفاده میشود و بسیار شکیل و با کیفیت بالا هستند. این نوع جلد قابلیت چاپ ندارد و در عوض از قابلیت های چاپ داغی ، چاپ طلاکوب ، چاپ سیلک می توان استفاده کرد.

جلد جیر : پارچه استفاده شده جیر است که با کیفیت های متفاوت در بازار موجود می باشد. این نوع جلد قابلیت چاپ ندارد و تبلیغات را  فقط میتوان با حک لیزر ، چاپ سیلک و چاپ طلاکوب بر روی جلد انجام داد.

جلد گالینگور : گالینگور در واقع نوعی کاغذ با استحکام بالاست که از رنگها و بافتهای متنوعی تشکیل شده است و قابلیت چاپ سیلک ، چاپ طلاکوب و حک لیزر میباشد.

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *