تبلیغات اثر بخش در تبلیغات

78500 750x430 - تبلیغات اثر بخش در تبلیغات

راس ریوز» (Ross Reeves) نویسنده‌ی کتاب ارزشمند «واقعیت در تبلیغات»، می‌گوید: «در حلقه‌های بازاریابی رعایت USP واجب است». شاید بپرسید که منظور او چیست؟ او درحقیقت به اهمیت «گزاره‌ی فروش منحصربه‌فرد» اعتقاد زیادی داشت. UPS شکل اختصاری حروف واژگان این عبارت است: گزاره (Proposition)، فروش (selling) و منحصربه‌فرد (unique).

در توضیح بیشتر گزاره‌ی فروش منحصربه‌فرد باید گفت:

هر آگهی تبلیغاتی باید عبارتی معنادار برای مخاطب داشته باشد. در تبلیغات نباید به سروصدای بیهوده، زرق‌وبرق بی‌معنا و کلمات بسنده کرد. هر تبلیغ باید برای تک‌تک مخاطبان خود مفهوم داشته باشد. به‌گونه‌ای که به مخاطب نشان بدهد، خرید این محصول خاص چه مزایایی برای همان شخص به ارمغان می‌آورد.
رعایت تمایز نیز بسیار مهم است. برند و محصول شما باید چیزی ارائه کند که سایر رقبا از آن تهی هستند. تبلیغات باید درباره چیزی صحبت کنند که متمایز است و دیگران به آن نپرداخته‌اند.
تبلیغات باید همه‌ی مخاطبان را تحت تأثیر قرار بدهد. تأثیری که موجب جذب مشتریان جدید و بالقوه به‌سوی محصول می‌شود.
به نمونه‌هایی از تبلیغات اثربخش با UPS مناسب توجه کنید:

شامپوی هِد اند شولدرز: از شر شوره‌ها خلاص بشوید.
آناسین: سریع، سریع، فوق‌العاده سریع درد را ساکت کنید.
دومینو پیتزا: درعرض ۳۰ دقیقه یا کمتر پیتزایی تازه و داغ دریافت کنید، اگر بیشتر طول کشید، مهمان ما باشید.
فِدِکس: وقتی بسته‌ی شما صحیح و سالم، یک‌شبه به مقصد می‌رسد.
اِم اند اِم: این شکلات‌ها به‌جای دستان در دهان‌تان آب می‌شوند.
خطوط هوایی ساوث وِست: کرایه‌ی اندک را با ما تجربه کنید.
متروپولیتن لایف:‌ از مِت بخرید، خودش هزینه را پرداخت می‌کند.
مثال‌های متعددی در این زمینه وجود دارد. باید بتوانید گزاره‌هایی تأثیرگذار خلق کنید. باید به‌دنبال چیزی باشید که دیگران ارائه نکرده‌اند. منحصربه‌فرد و ویژه ظاهر بشوید. سعی کنید زبان خاص خودتان را خلق و با آن ارتباط برقرار کنید. برای ایجاد تمایز در تبلیغات اثربخش باید به‌دقت ویژگی‌های ارباب‌رجوع خود را بشناسید.

برای مثال یک شرکت تبلیغاتی، ارباب‌رجوعی داشت که وکالت در زمینه‌ی مهاجرت را مدیریت می‌کرد. این مشتری فعالیت‌هایی مانند سایر وکلای تبلیغاتی انجام می‌داد. پس برای تمایز باید به‌دنبال چه چیزهایی برای او می‌گشتند؟ شرکت تبلیغاتی شروع به بررسی دقیق این مورد کرد و دریافت نکات زیادی وجود دارد که می‌توانند اثربخشی تبلیغات را برای این ارباب‌رجوع بیشتر کند.

این وکیل خود مهاجر بود، با مجله‌ای درباره‌ی مشاوره مهاجرت همکاری داشت و از اینها گذشته شخصیتی پرانرژی و ویژه داشت که علی‌رغم شباهت به‌سایر رقبا در نوع فعالیت، امور را به‌گونه‌ای متفاوت سروسامان می‌داد. جمع‌آوری همه‌ی این‌ ویژگی‌ها می‌توانست به تولید گزاره فروشی منحصربه‌فرد کمک کند.

یادتان باشد که وجود UPS از نبود آن بهتر است. می‌توانید این گزاره‌ی فروش منحصربه‌فرد را تغییر بدهید و اصلاح کنید. چیزی‌که در تبلیغات خود از آن حرف می‌زنید، لزوما نکته‌ای منحصربه‌فرد نیست؛ اما شاید سایر رقبا از آن غافل مانده‌اند و همین می‌تواند به پاشنه آشیل آنها و کلیدی برای تمایز و پیروزی شما بدل بشود. کافی است یک برگه و قلم به‌دست بگیرید و سعی کنید این نکات را درباره‌ی محصول‌تان پیدا کنید. باور کنید با موارد بسیار جالبی روبه‌رو خواهید شد.
منبع

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *