انواع کاغذ و انواع فرمت تاریخ در سررسید ها

سررسید 98 اروپایی مگنتی

کاغذ مورد استفاده در سررسید ها

کاغذ داخل سالنامه در اکثر مواقع کاغذ تحریر ۷۰گرم سفید است. برخی از مشتریان برای سالنامه خود کاغذ تحریر ۸۰گرم سفارش می‌دهند که کمی ضخیم‌تر است.

کاغذ تحریر کرم

از کاغذ تحریر با رنگ کرم نیز در تولید سالنامه استفاده می‌شود. سالنامه تولید شده با کاغذ کرم کمی گران‌تر از کاغذ سفید است. کاغذ کرم ظاهری نفیس به سالنامه می‌دهد و در نگاه استفاده کننده با ارزش‌تر به نظر می‌آید.

کیفیت کاغذ تحریر

کیفیت کاغذ تحریر مورد استفاده در سالنامه به کشور سازنده آن وابسته است. کاغذ سالنامه‌های ارائه شده در ایران عموما از دو کشور اندونزی و چین وارد می‌شود. در این بین کاغذ اندونزی دارای بالاترین کیفیت بوده و از لطافت و تراکم بالاتری برخوردار است اما کاغذهای چینی کیفیت کمی داشته و علاوه بر اینکه ظاهری نامرغوب به سالنامه می‌دهد، در عملیت چاپ نیز مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.

کاغذ گلاسه

برخی از تولیدکنندگان برای تولید مدل‌های نفیس سالنامه خود از کاغذ گلاسه ۱۰۰ تا ۱۳۵ گرم استفاده کرده و آن را چهار رنگ چاپ می‌کنند. این نوع سالنامه بسیار گران قیمت بوده و به لحاظ وزنی نیز سنگین‌تر هستند. این نوع سالنامه برای سفارش با تیراژ بالا به‌صرفه نیست.

 

انواع فرمت تاریخ سالنامه

سالنامه روزشمار

در این مدل، هر روز از هفته در یک صفحه نمایش داده می‌شود.این نوع سالنامه فضای یادداشت بسیار زیادی دارد و برای یادداشت مسائل روزانه بسیار کاربرد دارد. سالنامه روزشمار به لحاظ تعداد کاغذ حجیم بوده و ممکن است حمل آن توسط کاربر دشوار باشد. به این نوع سالنامه، روزشمار ” پنجشنبه و جمعه جدا ” نیز گفته می‌شود.

سالنامه روزشمار پنجشنبه و جمعه با هم

از آنجا که برای بسیاری از کاربران، روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی‌شود، لذا یادداشت چندانی نیز در این دو روز صورت نمی‌گیرد؛ به همین دلیل بسیاری، سالنامه روزشمار خود را بصورت ” پنجشنبه و جمعه با هم ” تولید می‌کنند. با این روش، خروجی به لحاظ حجم کاغذ سبک‌تر بوده و به دلیل مصرف کاغذ کم‌تر کمی ارزان‌تر خواهد بود.

سالنامه دو روز شمار

در این نوع از طراحی، هر صفحه حاوی دو روز از هفته است. لذا هر هفته در سه صفحه گنجانده می شود. توجه داشته باشید که چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در یک صفحه قرار می‌گیرد. حجم این نوع از سالنامه نسبت به سالنامه روز شمار کمتر است.

سالنامه هفته شمار

در این نوع سالنامه، هر هفته در یک صفحه چاپ می شود. حجم سالنامه و جای یادداشت آن نیز در عین حال کم است.

سالنامه هفته در دو صفحه

در این نوع از طراحی، هر هفته به دو بخش ۳ و ۴ روزه تقسیم شده و در دو صفحه روبروی هم قرار می‌گیرد.

سالنامه ماه شمار

در این نوع از سالنامه، هر ماه در یک صفحه چاپ می‌شود. مزیت این نوع سالنامه این است که می‌توان با یک نگاه کل ماه را مرور نمود.

سالنامه یک ماه در دو صفحه

در این نوع از طراحی، هر ماه به دو بخش تقسیم شده و در دو صفحه روبروی هم قرار می‌گیرد.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *