از تقویم هجری قمری بیشتر بدانید

asdasd - از تقویم هجری قمری بیشتر بدانید

ماه این قمر زمین اثرات زیادی بر روی سیاره ما دارد. شاید دیده یا شنیده باشید که نیروی گرانش یا جاذبه ماه در برخی سواحل آب را تا چندین متر جابجا می‌کند که به جزر و مد شناخته می‌شود. این اثرات گرچه بر روی زندگی ما تاثیر می‌گذارد ولی ما یا آن را حس نمی‌کنیم و یا تاثیرات آن را متوجه نمی‌شویم.

دستورات دینی ما بر اساس گاه‌شماری هجری قمری تنظیم شده است. در مقطعی از تاریخ اسلام و در زمان حیات رسول اکرم(ص) به علت عدم تطابق ماه‌های قمری بر فصل‌ها، برخی از مسلمانان قصد تغییر این تقویم به تقویمی مطابق زمان جاهلیت را داشتند که آیه‌ای صریح مبنی بر منع این کار نازل شد. اعمال و فرایض دینی که در ماه‌های مختلف قمری واجب، مستحب، مکروه یا حرام اعلام می‌شود ممکن است در اولین نگاه قراردادی به نظر برسد. اما وقتی به مواردی برخورد می‌کنیم که جنبه طبی دارد این واقعیت آشکار می‌شود که اثرات ماه مد نظر بوده است. دستوراتی در مورد زمان شروع درمان، ازدواج، انعقاد نطفه، مسافرت، تجارت و غیره در احادیث و روایات براساس ابتدا، نیمه، یک یا چند ماه مشخص ذکر شده است. برای مثال امام صادق(ع) می فرمایند:اگر نطفه در زمانی که ماه هلال است منعقد شود، فرزند حاصل از آن به صرع دچار می‌شود.

شاید این موارد برای کسانی که اعتقاد راسخی به دین و مذهب ندارند، معنی‌دار نباشد. در کتاب تحلیل تکنیکال نوشته جان مورفی، فصل سیکل‌ها، بخشی به نام “سیکل تجارت ۲۸ روزه در کالاها” وجود دارد. این فصل یک علت ممکن برای این سیکل قوی را سیکل ماه عنوان کرده و در ادامه به کتاب “علم و رموز تجارت گندم” نوشته برتون پاف اشاره می‌کند. برتون در کتاب خود و براساس تحقیقات استدلال می کند که ماه تاثیراتی بر روی تغییرات بازار دارد. او نتیجه می‌گیرد که گندم در زمان ماه کامل(نیمه ماه) باید خریداری و در زمان ماه تاریک(انتهای ماه) باید فروخته شود.

البته در تمامی موارد، ماه یکی از عوامل تاثیرگذار است و ممکن است توسط یک یا چند عامل موثرتر و قوی‌تر مانند عوامل ژنتیکی، محیطی، فیزیکی، اجتماعی، سیاسی و غیره تحت تاثیر قرار گیرد. تمامی این موارد حاکی از اهمیت این قمر بر روی زمین و ساکنان آن است. اهمیت تقویم قمری به آن حد است که در برخی از تقویم‌های میلادی ماه کامل و ماه تاریک را با نمادهایی مانند دایره توپر و توخالی برای استفاده کنندگان مشخص می کنند.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *