از تقویم ها بیشتر بدانید

key dates - از تقویم ها بیشتر بدانید

در حال حاضر در ایران سه نوع تقویم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تقویم‌ها به ترتیب اهمیت تقویم هجری شمسی، هجری قمری و میلادی هستند. هیچ کدام قابل چشم‌پوشی و نادیده گرفتن نیستند. هر سه دارای ویژگی‌هایی هستند که گاه‌شماری کنونی ایران به آنان وابسته است.

از لحاظ ماهیت، دو تقویم شمسی(Solar) و یکی از آنان قمری(Lunar) است. تقویم‌های هجری شمسی و میلادی براساس یک چرخش زمین به دور خورشید(شمسی) پایه‌ریزی شده‌اند. تقویم هجری قمری براساس ۱۲ چرخش ماه به دور زمین(قمری) تعریف شده است. تقویم‌های شمسی تاثیرات خورشید بر زمین مانند فصل‌ها را خود تثبیت می‌کنند. تقویم‌های قمری نیز تاثیرات ماه بر زمین را در خود ثابت دارند. هر دو نوع تقویم شمسی و قمری اهمیت خاص خود را دارند.

تعیین قدمت این تقویم‌ها مشکل است. تقویم‌های شمسی به علت مشکل بودن محاسبه، بارها در طول تاریخ تصحیح شده‌اند. با این وجود تقویم هجری شمسی نسبت به تقویم میلادی کهن‌تر می‌باشد. هر دو این تقویم‌ها حدود ۲۰۰۰ سال سابقه دارند. تقویم‌های قمری به دلیل سهولت استفاده، تصحیح چندانی نشده‌اند. به نظر می‌رسد این نوع تقویم قدمتی به اندازه طول عمر بشر داشته باشد. تقویم هجری قمری که علاوه بر قمری بودن دارای مبنای دینی است، قدمتی حدود ۱۴۰۰ سال دارد.

گستره استفاده تقویم میلادی، کل دنیای کنونی است. در حال حاضر تمام کشورها تقویم میلادی را به عنوان تقویم رسمی یا یکی از تقویم‌ها استفاده می‌کنند. تقویم هجری قمری نیز در کشورهای اسلامی و به ویژه در ماه مبارک رمضان استفاده می‌شود. البته نه به عنوان تقویم رسمی بلکه به عنوان تقویم دینی. تقویم هجری شمسی تنها در دو کشور پارسی زبان ایران و افغانستان تقویم رسمی کشور است.

 

0/5 ( 0 نظر )

One thought on “از تقویم ها بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *