از تقویم میلادی بیشتر بدانید

kop - از تقویم میلادی بیشتر بدانید

در مورد گاه‌شماری میلادی شاید بتوان گفت که تقویم رسمی زمان معاصر ما در سطح دنیاست. تقویم میلادی که توسط کلیسای واتیکان تصحیح و به روزگردیده توسط تمامی کشورهای غربی به صورت تقویم رسمی پذیرفته شده است. تقویم میلادی که با نام‌های تقویم گرگوری، غربی و مسیحی نیز شناخته می‌شود حتی در کشورهای عربی و اسلامی نیز بجز چند استثنا به عنوان تقویم رسمی توسط دولت‌ها مبنا قرار گرفته است.

تقویم گرگوری که در سال ۱۵۸۲ میلادی جایگزین گاه‌شماری ژولینی شد در مقایسه با خطای یک روز در ۱۲۸ سال این تقویم، دارای خطای یک روز در ۷۷۰۰ سال می‌باشد. علت اصلی جایگزینی نیز همین مقدار خطا بود زیرا به نظر می‌رسید که این تقویم در دراز مدت مانند تقویم قمری در حال چرخش در زمان‌های طبیعی سال بود. تقویم گرگوری در ابتدا توسط پروتستان‌ها و کشورهای شرقی ارتدکس پذیرفته نشد ولی به تدریج به خاطر دقیق بودن نسبت به تقویم ژولینی مورد پذیرش قرار گرفت. کشور یونان در سال ۱۹۲۳ و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۲۹ جزو آخرین کشورهایی بودند که تقویم ژولینی را به تقویم گرگوری تغییر دادند بطوری که در سال ۱۹۳۰ دیگر کشوری تقویم ژولینی را مبنا قرار نمی‌داد.

بعد از تحولاتی که بعد از انقلاب صنعتی و جنگ‌های جهانی اول و دوم اتفاق افتاد، غرب و بخصوص ایالات متحده آمریکا به عنوان تنها پیروز این تغییرات، در جایگاه بزرگترین قدرت نظامی، اقتصادی و علمی دنیا قرار گرفتند. لزوم تبادلات تجاری، علمی و فنی باعث گردید که علاوه بر موارد یاد شده، فرهنگ از جمله تقویم غرب نیز به کشورهای دیگر راه یابد. نکته دیگر این واقعیت بود که بیشتر کشورهای آن زمان از تقویم‌های قمری یا قمرشمسی(قمری ولی با اصلاحاتی برای تطابق با فصل‌ها) استفاده می‌کردند. کشورهای اسلامی و حتی چین و ژاپن گرچه تقویم‌های مخصوص خود را داشتند ولی همگی قمری بودند و لذا یک خلا ناشی از یک تقویم شمسی واقعی کاملاً محسوس بود. موارد یاد شده و دقت قابل قبول این تقویم باعث پذیرش عمومی تقویم میلادی در سطح دنیا شد.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *